To w historii Radomskiej Orkiestry Kameralnej sezon wyjątkowy, bo jubileuszowy. Zespołowi stuknęło otóż 15 lat. Muzycy ROK-u łączą entuzjazm młodości z doświadczeniem i profesjonalizmem. Wysokie umiejętności każdego członka zespołu, współpraca ze znakomitymi solistami, perfekcyjne wykonanie – to największe atuty orkiestry.
- Będzie trochę klasyki. Już w październiku posłuchamy Vivaldiego, a z naszą orkiestrą wystąpi Łukasz Długosz - absolutna gwiazda, jeśli chodzi o flet poprzeczny – mówi Natalia Dąbrówka, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Najbardziej w historii uhonorowany polski flecista nagrał 56 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską. Wszystkie zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską.
Muzyka polska, a konkretnie chopinowska, zabrzmi 11 listopada. Koncerty fortepianowe Chopina łączą w sobie wirtuozerię i romantyczność, czystą gr ę i pełną wyrazu poetykę. Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tę przenikniętą polską duszą muzykę zaprezentuje prawdziwy wirtuoz fortepianu, radomianin Marcin Wieczorek – uczestnik XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
https://www.cozadzien.pl/kultura/orkiestra-swietuje-urodziny/85831
„Przyśpiewki, czyli powrót do źródeł” to tytuł koncertu grudniowego. W programie znajdą się utwory z dwóch projektów, które łączą świat muzyki tradycyjnej i folkowej z twórczością kompozytorów współczesnych. Zabrzmią fragmenty Etnofonii Kurpiowskich, czyli pieśni kurpiowskie Karola szymanowskiego w niekonwencjonalnych aranżacjach na instrumenty ludowe i biały głos oraz oryginalne kompozycje polskich, bułgarskich i greckich autorów. W karnawale natomiast królować będzie perkusja. M.in. suitę bałkańską i suitę latynoską Radomska Orkiestra Kameralna zaprezentuje wraz z zespołem perkusyjnym Zespołu Szkół Muzycznych. W okolicy walentynek z kolei na scenie wystąpi wybitny pianista Maksym Rzemiński, a zabrzmią największe hity muzyki z filmów polskich i zagranicznych, m.in. z „Gladiatora”, „Listy Schindlera”, Domu”, „Zmierzchu” i wielu innych.
Elizabeth Pitcairn to jedna z najsławniejszych i najbardziej uwielbianych solistek Ameryki. Urodziła się w hrabstwie Bucks w Pensylwanii, w rodzinie o tradycjach muzycznych, a naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku trzech lat. Do Radomia przyjedzie w marcu i razem z Radomską Orkiestrą Kameralną wykona m.in. suitę z filmu „Red Violin”, który opowiada o skrzypcach Stradivariusa z ok. 1720 roku. Na nich właśnie gra Pitcairn. Wart 1,7 mln dolarów instrument podarował jej w 1990 roku dziadek; był to prezent na 16. urodziny skrzypaczki.
Bohaterem koncertu z cyklu „Poznaj swoją orkiestrę” tym razem będzie wiolonczelista, kameralista, kompozytor i aranżer Piotr Gach. - Piotr przedstawi też własne kompozycje, w tym to, co komponuje specjalnie na kwietniowy koncert – mówi Natalia Dąbrówka.
Cezariusz Gadzina to jeden z najbardziej wszechstronnych europejskich saksofonistów, zdobywca międzynarodowych nagród, twórca wielu projektów muzycznych , m.in. The European Saxophone Ensemble, który nosi zaszczytny tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. W Radomiu usłyszymy go w maju. Z Radomską Orkiestrą Kameralną wykona swoją autorską kompozycję Suite na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową oraz utwory z płyty „The Fifth Element”.
Sezon ROK zakończy też klasycznie, bo Mozarta Koncertem na dwa fortepiany Es-dur. Przy dwóch fortepianach zasiądzie Rosemary Piano Duo, czyli Rozalia Kierc i Maria Moliszewska, laureatki XXI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
Iwona Kaczmarska fot. archiwum cozadzien.pl