Piątek, 16 września
Wykład w szkole muzycznej. Trwa XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. O godz. 10.30 w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga odbędzie się wykład multimedialny „Średniowieczny Radom i jego mieszkańcy” prof. dra hab. Dariusza Kupisza (Instytut Historii UMCS w Lublinie). Wstęp wolny. Natomiast o godz. 18.45 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu rozpocznie się koncert „Ars Antiqua Polonia”. Wystąpi zespół Lux Antiqua w składzie: Patryk Powel – fidel kolanowa, tenor, Zuzanna Paprzycka-Powel – fidel, lutnia, sopran, Damian Kacner – harfa, perkusjonalia, bas, Joanna Bardzka – perkusjonalia, sopran i Marta Michalak – fidel. Wstęp wolny.
ROCK'n'MOK. To nie lada gratka dla fanów mocnego grania. Wydarzenie w Kawiarni Artystycznej Amfiteatru będzie nie tylko okazją do integracji środowiska muzycznego z Radomia, ale także do bliższego poznania twórczości rodzimych artystów. Podczas piątkowego koncertu (godz. 19) wystąpią: Backseat Driver, Sven Goldstein i starachowicka grupa Noya. Natomiast w sobotę (godz. 19) usłyszymy: Second Life, 3po3 i warszawską grupę I’ROC. Bilet wstępu: 20 zł/jeden dzień, 30 zł/dwa dni przeglądu – dostępne na biletyna.pl oraz w kasie Amfiteatru (płatność wyłącznie gotówką). Liczba miejsc ograniczona!
Spotkanie z laureatką i nominowanymi. W ramach festiwalu Opętani Literaturą towarzyszącego Nagrodzie Literackiej im. Witolda Gombrowicza dwa wydarzenia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. O godz. 18 „Pisarz na granicy” - z Aleksandrą Lipczak, laureatką VI edycji Nagrody Gombrowicza rozmawia Anna Spólna, natomiast o godz. 19.15 z Rafałem Hetmanem, Robertem Nowakowskim, Mateuszem Pakuła, Barbarą Woźniak i Aleksandra Zbroją – nominowanymi do tegorocznej Nagrody Gombrowicza rozmawiać będzie Michał Nogaś.
Sobota, 17 września
Gala Nagrody Gombrowicza. O godz. 17 w Zespole Szkół Muzycznych rozpocznie się gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Poznamy nazwisko laureata – lub laureatów – nagrody, odbędzie się też koncert zespołu Raz Dwa Trzy.
Muzyczna podróż Jedwabnym Szlakiem. W ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza o godz. 18 na „Muzyczną podróż Jedwabnym Szlakiem”. Koncert będzie przepełniony dźwiękami orientalnych instrumentów, pięknym śpiewem i tańcem, a to wszystko za sprawą niezwykłych artystów, którzy tworzą Jahiar Irani Sekstet. Repertuar zespołu stanowi przede wszystkim muzyka perska (pieśni ludowe i kompozycje Jahiara Irani do jego słów), a także hinduska, afgańska, turecka, nie brak też akcentów polskich i ukraińskich. Muzycy starają się, żeby ich piosenki były zrozumiałe dla polskiej publiczności, dlatego często artyści tłumaczą teksty, niekiedy wiernie, innym razem tworzą poezję oddającą tylko klimat utworu. Wstęp płatny: bilet normalny 20 zł., bilet ulgowy 15 zł.
Niedziela, 18 września
„Hubalowa legenda” w skansenie. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na plenerową lekcję historii. W programie: godz. 12 – spotkanie z Jackiem Lombarskim, autorem książki „Major Hubal. Fakty, legendy i mity”, godz. 12.30 – projekcja filmu „Oddział wydzielony Wojska Polskiego mjr. Hubala”, godz. 13 – inscenizacja historyczna, godz. 14.30 – otwarcie wystawy plenerowej „Wieś partyzancka”, godz. 16 – „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” - koncert grupy Lustro. Wstęp płatny.
Sztuka na ekranie. Kino studyjne, działające przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 16.45 na projekcję filmową w ramach cyklu „Sztuka na ekranie”. To nowy koncert André Rieu pt. „Niech znowu nastaną szczęśliwe dni” z Maastrich. Na kolejny show Andre Rieu, znakomitego skrzypka, dyrygenta i kompozytora, złożą się nie tylko największe przeboje muzyki klasycznej, ale też evergreeny muzyki popularnej. Oczywiście nie zabraknie błyskotliwych i romantycznych walców. Jak zawsze wystąpią niesamowici goście. Kogo tym razem zaprosi André? Wstęp płatny.
Koncert finałowy Festiwalu Muzyki Dawnej. To już ostatnie wydarzenie XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. O godz. 19 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu rozpocznie się koncert „Spotkanie z muzyką baroku”. Zagra zespół muzyki dawnej Basso Continuo pod kierunkiem Ewy Bazelak. Soliści: Karolina Nosowska – mezzosopran, Ewa Bazelak – klawesyn. Wstęp wolny.
Owocogranie w Czarnolesie. Muzeum Jana Kochanowskiego zaprasza o godz. 16 na piknik rodzinny dla miejscowego środowiska i turystów, którzy są zainteresowani dziedzictwem kulturowym Czarnolasu i okolic. Uczestnicy pikniku będą mogli wziąć udział w zbiorze owoców na terenie historycznego sadu, którego początki sięgają XX stulecia. Usłyszymy też (godz. 16) repertuar oparty na dziełach Jana Kochanowskiego i Bolesława Leśmiana w mistrzowskim wykonaniu Adama Struga. Zaplanowano tradycyjną potańcówkę ludową na dechach (godz. 16-18) z udziałem kapeli Zakukała Kukułeczka. W czarnoleskim parku pojawią się też liczni wystawcy i wytwórcy rzemiosła artystycznego i użytkowego, jak wikliniarze czy zielarze. To będzie też okazja, aby posmakować regionalnych, tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łączymy Pokolenia” w Policznie. Zabierzcie kosze piknikowe z prowiantem - będzie można upiec kiełbaski na ognisku. Wstęp wolny.
nika Fot. Radomska Orkiestra Kameralna