Przychodnie online – nowe możliwości
Powstało wiele placówek online https://medspan.pl/, które specjalizują się w e-konsultacja lekarskich w trakcie których są udzielane świadczenia zdrowotne. Dzięki innowacjom, które zostały wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, lekarz bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem, może wystawić e-receptę, e-skierowanie, a nawet zwolnienie lekarskie (e-ZLA).
System e-recept zrewolucjonizował opiekę zdrowotną w Polsce. Został on wprowadzony w 2019 roku i obecnie ponad 90% podmiotów leczniczych korzysta z opcji wystawiania e-recept.
E-recepta, czyli co to jest?
E-recepta, to elektroniczny dokument, który umożliwia zakup leków w aptece. Do 2019 roku w Polsce były tylko papierowe wydruki, obecnie głównie są stosowane e-recepty, a czasami nadal recepty tradycyjne. E-recepta niczym się praktycznie nie różni od standardowego druku. Posiada tylko dodatkowy czterocyfrowy kod e-recepty, który umożliwia realizację recepty.
Na blogu Medspan można znaleźć dodatkowe informacje dotyczące elektronicznych recept https://medspan.pl/blog/e-recepta-co-to-i-jak-dziala-elektroniczna-recepta/.
Jak zrealizować e-konsultacje lekarską?
Każda placówka medyczna ma własne procedury realizacji e-porad lekarskich. Różnią się one czasem realizacji, kosztem usługi, rodzajem kontaktu z lekarzem. Istnieje kilkanaście podmiotów leczniczych, które specjalizują się w zdalnych konsultacjach lekarskich.
Wybierając podmiot lecznicy należy zapoznać się z dostępnymi opiniami oraz informacjami na stronie. Ponadto nie wolno zapomnieć o przeczytaniu regulaminu oraz polityki prywatności. Są to dokumenty, które opisują szczegółowo usługę oraz zawierają informacje na temat przetwarzania danych wrażliwych.
Realizacja e-konsultacji przypomina standardowe zakupy w sieci i zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Należy pamiętać o tym, że usługa nie polega na sprzedaży recept online, tylko na udzieleniu świadczenia zdrowotnego przez lekarza. W Polsce sprzedaż leków, jak również zakup leków, które są na receptę, lecz bez recepty – podlega karze.
Mimo iż w niektórych placówkach medycznych można z listy wybrać odpowiedni lek, to lekarz zawsze analizuje dostępne informacje i dopiero na tej podstawie podejmuje decyzję w kwestii wystawienia recepty na dany medykament. Oczywiście może odmówić wystawienia recepty lub zalecić inny lek – zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną.
Proces realizacji e-konsultacji jest dostępny na stronie: https://medspan.pl/blog/jak-zamowic-recepte-przez-internet-podpowiadamy/
Co należy wiedzieć na temat e-recept?
Standardowo e-recepta jest ważna trzydzieści dni, a na antybiotyk – tylko siedem dni. Dodatkowo na szczepionki np. przeciw grypie, jest ważna 120 dni, a więc kilka miesięcy.
Jest też recepta roczna, lecz nie zawsze lekarz będzie mógł wystawić taki dokument. Taką e-receptę powinien wystawić lekarz rodzinny lub lekarz prowadzący i tylko na określone grupy leków. Nie można wystawić e-recepty rocznej na antybiotyk, który ma być zastosowany w ramach leczenia zakażenia.
Ponadto w ramach e-porad lekarskich zazwyczaj może być trudno otrzymać e-receptę na leki o potencjale uzależniającym (np. nasenne, narkotyczne). E-recepta powinna być wystawiona w poradni specjalistycznej np. psychiatrycznej lub poradni leczenia bólu, albo przez lekarza prowadzącego.
Rozpoczęta e-recepta w jednej aptece, nie może być realizowana w kolejnej aptece, więc należy o tym pamiętać w sytuacji w której w danej aptece nie ma wszystkich leków. Trzeba zaczekać, aż apteka otrzyma leki z hurtowni lub znaleźć aptekę, która posiada wszystkie leki.
Leki można także zamówić przez internet, lecz medykamenty będzie można tylko odebrać w stacjonarnej aptece – po okazaniu aktywnej e-recepty.
Realizują e-receptę należy pokazać oryginalny wydruk e-recepty na której znajduje się kod kreskowy lub podać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Podając kod oraz PESEL, należy pamiętać o tym, aby się pomylić cyfr, ponieważ w sytuacji wystąpienia pomyłki, e-recepta nie będzie widoczna w systemie aptecznym. Osoby, które korzystają z mobilnej aplikacji IKP, mogą zrealizować e-receptę przy jej wykorzystaniu.
Usługi telekonsultacji są coraz bardziej popularne, lecz należy pamiętać o tym, że są one przeznaczone dla osób chorych przewlekle u których nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia oraz nie powiły się dodatkowe objawy. E-konsultacje nie mogą zastąpić wizyt profilaktycznych, a także u lekarza prowadzącego, który oceni proces terapeutyczny.
W ramach e-porad lekarskich, lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego, dlatego odbiorcami tych usług są głównie pacjenci, którzy muszą systematycznie przyjmować leki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych.
Artykuł sponsorowany