Historia świata to historia handlu i wynalazków. A gdy o handlu mowa, nie sposób nie wspomnieć o wadze. Wszak starożytni musieli w jakiś sposób określić masę produktów, które między sobą wymieniali. Właśnie dlatego pierwsze wagi były używane na szeroką skalę już około 4 tysiące lat przed naszą erą na terenie Mezopotamii (dzisiejsza Syria i Irak) oraz Egiptu. Oczywiście były to urządzenia niedoskonałe, których precyzja daleka była od tej, jaką mają współczesne wagi elektroniczne. Te zaś są wytworem XX-wiecznym.
Wagi elektroniczne – krótka historia
W roku 1847 francuski wynalazca Joseph Béranger stworzył wagę idealną, najlepszą jaką znał świat. Jego urządzenie było tak dobre, że zostało wyparte dopiero 100 lat później przez wagi elektroniczne, które zaczęły być produkowane dopiero po drugiej wojnie światowej. Ich działanie oparte jest o pracę modułów cyfrowych, co sprawia, że wagi elektroniczne są niezwykle precyzyjnymi urządzeniami i umożliwiają ważenie nawet bardzo małych ilości substancji. Przykładowo waga ultramikroanalityczna jest w stanie wskazać wartości rzędu do 10 g z dokładnością do 0,00001 g.
Wagi elektroniczne – podział wag
Najpopularniejszymi wagami elektronicznymi są oczywiście wagi kuchenne (służące do ważenia składników na ciasto czy inne danie) oraz wagi łazienkowe (do kontrolowania naszej własnej masy). Jednak to nie jedyne rodzaje aktualnie produkowanych wag. W przemyśle i usługach wyróżniamy następujący podział wag:
· wagi stołowe;
· wagi pocztowe;
· wagi liczące;
· wagi magazynowe;
· wagi platformowe;
· wagi płozowe;
· wagi paletowe;
· wagi najazdowe;
· wagi hakowe;
· wagi laboratoryjne i medyczne;
· wagi weterynaryjne i apteczne;
· wagi jubilerskie.
Gdzie kupić wagę elektroniczną?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być banalna, jednak wcale taka nie jest. Wszystko zależy bowiem od rodzaju wagi, jakiej potrzebujemy. W przypadku wag do użytku domowego problem właściwie nie istnieje. Wagi elektroniczne dostaniemy w sklepach budowlanych, z wyposażeniem domu czy hipermarketach.
Schody zaczynają się w momencie, gdy szukamy wagi specjalistycznej, np. najazdowej lub jubilerskiej. Tego rodzaju urządzenia nie kupimy w najbliższym supermarkecie spożywczym czy hurtowni. Co więc robić? Zamiast tracić czas na szukanie odpowiednich sklepów w okolicy, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest włączenie komputera i rozpoczęcie poszukiwań w Internecie. Sieć obfituje w specjalistyczne sklepy, które zajmują się sprzedażą wag elektronicznych każdego rodzaju. Wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę hasło „sklep z wagami elektronicznymi” lub po prostu „wagi elektroniczne”, poświęcić kilkanaście minut na porównanie urządzeń o interesujących nas parametrach, złożyć zamówienie i czekać na przyjazd kuriera z wagą, której potrzebujemy.
Artykuł sponsorowany