Z czego wynika szerokie zastosowanie rur stalowych?
Pierwsze rury przemysłowe zostały skonstruowane już w połowie XIX wieku. Początkowo były one produkowane z miękkich metali, takich jak ołów. Dopiero później zaczęto wytwarzać rury stalowe. Dlaczego są one tak powszechne? Stal cechuje bardzo duża wytrzymałość na czynniki mechaniczne, silnie żrące substancje, wysokie ciśnienie oraz duże amplitudy temperatur. Wśród szeroko występujących znajdziemy dwa, najczęściej stosowane rodzaje: rury stalowe ze szwem i rury stalowe bezszwowe.
Rury stalowe ze szwem
Ten rodzaj rur powstaje na drodze zwinięcia, ewentualnie złożenia arkusza blachy lub taśmy stalowej oraz połączenia miejsca styku (poprzez zgrzanie lub zespawanie). Aby zredukować szerokość ścianek, rury stalowe ze szwem zostają poddane walcowaniu, przez co miejsce łączenia staje się mniej widoczne. Nie mniej charakteryzuje się dyskusyjną estetyką, dlatego są stosowane w instalacjach niewidocznych dla oka — m.in. sieciach przesyłowych podziemnych czy zakrytych elementach konstrukcyjnych.
Rury stalowe bezszwowe
Rury te zostały po raz pierwszy wyprodukowane w Niemczech w 1890 roku, czyli nieco później niż rury stalowe ze szwem. Metoda ich produkcji też jest nieco inna. Wytwarzane są one z wlewki, która w późniejszym czasie jest dziurawiona lub walcowana. W efekcie tych procesów powstaje tuleja, w której nie występują żadne szwy i łączenia. W końcowym etapie tuleja jest ponownie walcowana na gorąco lub zimno do czasu, aż powstaną rury stalowe bezszwowe o odpowiedniej średnicy i grubości ścian. W efekcie są ona bardziej atrakcyjne wizualnie niż rury, w których widoczne jest łączenie. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie — jako elementy konstrukcyjne (nierzadko stanowiące równocześnie dekorację), przy budowie sieci ciepłowniczych, kanalizacyjnych, gazociągów oraz innych traktów.
Podstawowe różnice pomiędzy dwoma rodzajami
Zestawiając rury stalowe ze szwem z rurami stalowymi bezszwowymi, należy przeanalizować kilka cech. Pierwsze są mniej atrakcyjne wizualnie oraz mniej odporne na działanie różnych czynników. W wyniku eksploatacji szwy mogą się rozszczelniać, przez co wymagana jest ich częstsza konserwacja. Z drugiej strony są na tyle wytrzymałe, że spełniają normy każdej gałęzi przemysłu, a przy tym są znacznie tańsze i bardziej dostępne niż rury stalowe bezszwowe. Ponadto dzięki temu, że wykonywane są przez połączenie arkuszy blachy, mogą mieć większą średnicę niż bezszwowe odpowiedniki (szczególnie szerokie światło mają rury ze szem spiralnym).
Ostateczna decyzja o tym, jaki rodzaj rur zastosować, powinna wynikać z ich zastosowania oraz budżetu.
Rury stalowe bez szwu znajdziesz na: https://impostal.pl/iii/rury-stalowe/rury-stalowe-bezszwowe
Artykuł sponsorowany