Merytoryczne wsparcie artykułu zapewnia portal Zielares.pl o witaminach, ziołach i suplementacji
Olejek z drzewa herbacianego – co to jest?
Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się w procesie destylacji liści drzewa herbacianego. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim związki fenolowe i terpeny, wykazujące właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Inne cenne substancje, jakie znajdziemy w olejku to między innymi:
- terpinen;
- cyneol;
- cymen;
- diterpeny.
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i działanie
Olejek z drzewa herbacianego to oleista, bezbarwna ciecz, czasem przyjmująca jasnożółty odcień. Charakteryzuje się korzennym zapachem i jest wrażliwy na światło słoneczne. Substancja ta wykorzystywana jest w celach zdrowotnych, ponieważ wyróżnia się szeregiem korzystnych właściwości.
Więcej informacji o właściwościach olejku przeczytasz pod adresem: https://zielares.pl/blog/olejek-z-dzewa-herbacianego-zastosowanie-i-wlasciwosci/
Działanie przeciwbakteryjne
Olejek z drzewa herbacianego najbardziej znany jest z tego, że hamuje wzrost wielu typów bakterii. Działanie olejku w tym zakresie oparte jest na destabilizacji i niszczeniu błony komórkowej danych drobnoustrojów.
Działanie przeciwgrzybicze
Olejek z drzewa herbacianego zwalcza wiele typów grzybów. Mechanizm działania został zbadany na Candida albicans. Olejek wpływa na zwiększenie przepuszczalności błon śluzowej grzybów, podobnie jak w przypadku bakterii. Takie działanie sprawia, że stają się one słabsze i ulegają zniszczeniu. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje także działanie przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe.
Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego znany jest medycynie naturalnej. Można go stosować w celu walki z przeziębieniem i łagodzenia bólu gardła. W dzisiejszych czasach olejek stosuje się głównie jako składnik preparatów, przeznaczonych do inhalacji górnych dróg oddechowych. Wykorzystuje się go także w maściach i żelach na skórę. Miejscowo olejek można stosować na zmiany związane z trądzikiem czy inne stany zapalne skóry. Niektóre źródła mówią też o pozytywnym działaniu olejku z drzewa herbacianego przy świerzbie. Ciekawym zastosowaniem olejku jest dodanie go do środków pielęgnacyjnych ubrania. Wpływa na przyjemny zapach odzieży, a przy tym wykazuje działanie dezynfekujące. Olejek może być stosowany w aromaterapii, także w nawilżaczach powietrza lub jako dodatek do kąpieli.
Czy olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny?
Olejek z drzewa herbacianego charakteryzuje się dużym stężeniem składników aktywnych, przez co w niektórych przypadkach może wywoływać podrażnienia, swędzenie lub pieczenie. Zaleca się stosowanie go miejscowo na określone obszary skóry.
Przeciwwskazania do stosowania olejku z drzewa herbacianego
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania olejku, jest alergia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, u których wystąpiło uczulenie na inny rodzaj olejku. Przed pierwszym zastosowaniem zaleca się zrobienie próby alergicznej.
Czy kobiety w ciąży mogą stosować olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego nie jest wskazany dla małych dzieci. Produktu nie zaleca się także kobietom w ciąży biorąc pod uwagę duże stężenie składników odżywczych.
Olejek z drzewa herbacianego – podsumowanie
Olejek z drzewa herbacianego to substancja znana głównie z właściwości antyseptycznych. Zdolność do zwalczania bakterii, grzybów i wirusów sprawia, że olejek często wykorzystywany jest w walce z przeziębieniem, czy jako dodatek do inhalacji przy zakażeniach dróg oddechowych. Produkt może być stosowany również miejscowo na skórę w celu łagodzenia stanów zapalnych.
Jeśli zaciekawił Cię temat witamin i minerałów oraz ich właściwości, poczytaj o nich więcej na blogu zielares.pl pod adresem: https://zielares.pl/blog/
Artykuł sponsorowany