Nieszczęście Szczęsnego
Wacław Szczęsny, Czachowskiego 36 został zatrzymany na placu Jagiellońskim wraz z garniturem męskim, przyczem ten ostatni jak to policja udowodniła pochodzi z kradzieży. Obu t. zn. Szczęsnego i garnitur policja zatrzymała do czasu wyjaśnienia.
Ziemia Radomska nr 192, 23 sierpnia 1931
***
Z wystawy przeciwwenerycznej w Radomiu
Onegdaj w sali tow. „Oświata” odbyło się otwarcie okrężnej wystawy przeciwwenerycznej związku kas chorych w Krakowie.
Wystawa obfituje w szereg ciekawych eksponatów z dziedziny chorób wenerycznych ze szczególnem uwzględnieniem luesu (lues – kiła – przyp. red.).
Wystawę warto zwiedzić, aby zdać sobie sprawę z ogromu nieszczęścia jakie niosą ze sobą choroby weneryczne.
Ziemia Radomska nr 186, 17 sierpnia 1932
***
Remonty w szkołach powszechnych
Remont szkół powszechnych w bieżącym roku był uskuteczniony w znacznie szerszym zakresie. Wykonano przedewszystkiem remont około 200 tu pieców kaflowych doprowadzając do porządku stan cieplny sal szkolnych. Dokonano dalej gruntownej reperacji inwentarza szkolnego: ławek, tablic, krzeseł, stołów i. t. p. Wybielenie sal szkolnych, klatek schodowych, korytarzy – były to roboty malarsko mularskie jakich dokonano w myśl wymogów czystości i higjenie.
Ziemia Radomska nr 190, 22 sierpnia 1933
***
Orkiestra kolejowa - więźniom radomskim
W niedzielę 20 bm. odbył się w więzieniu radomskiem dwugodzinny koncert reprezentacyjnej orkiestry DOKP. pod batutą p. dyr. Dominika Kozłowskiego. Koncertowi przysłuchiwało się 320 więźniów.
Wiemy aż nadto dobrze jak uszlachetniające działanie ma muzyka, to też należy przyklasnąć inicjatywie Naczelnika Więzienia p. Gruszeckiego, który w należytem zrozumieniu zadań więziennictwa, powziął inicjatywę zaproszenia na koncert do ponurego gmachu najlepszą orkiestrę Radomia. Z jak wielką ochotą cały zespół orkiestry i jej dyrektor spełniają swoją misję kulturalną nie potrzebujemy nikogo przekonywać.
Ziemia Radomska nr 191, 23 sierpnia 1933
***
Pomnik znakomitego malarza Jacka Malczewskiego stanie w Radomiu
Podczas przejazdu w dniu 20 b. m. przez Radom grona wybitnych osób z Warszawy, pomiędzy któremi znajdowali się pp.: minister poczt i telegrafów pułk. Kaliński i vice-prezes Banku Gospodarstwa Krajowego minister Stefan Starzyński, zainicjowano postawienie w Radomiu pomnika śp. Jackowi Malczewskiemu.
Na wymieniony cel inicjatorzy zapoczątkowali składkę i złożyli Zł. 380 – na ręce p. prezesa Wierzbickiego. Powyższa suma złożona została w Banku Spółdzielczym. W związku z powyższą inicjatywą w najbliższym czasie zwołane będzie w Radomiu zebranie w sprawie zawiązania Komitetu budowy pomnika.
Ziemia Radomska nr 194, 26 sierpnia 1933
***
Lepiej późno niż nigdy
Około kasyna pracowników fabryki broni, na placu zabawowym zainstalowano przed kilku dniami urządzenia sportowe dla dzieci pracowników. Ruchliwa dzieciarnia używa sobie w ten sposób na świeżem powietrzu, ile dusza zapragnie. Nie od rzeczy będzie przypomnieć inicjatorom tej pożytecznej inowacji głosy rodziców, którzy śledzą zabawy swoich dzieci, że przecież trzeba było to urządzić na początku lata, a nie w przededniu jesieni. No! Trudno – lepiej późno, niż nigdy.
Ziemia Radomska nr 186, 16 sierpnia 1934
nika